Subregion
SUBREGION 2
Teren działania
powiaty: aleksandrowski, lipnowski, chełmiński, m. Toruń, toruński
Adres
ul. Wola Zamkowa 12 a, 87-100 Toruń
Opis OWES

Projekt „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego jest realizowany w partnerstwie przez Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży i Stowarzyszenie „Tilia”, w ramach Poddziałania 9.4.1 Rozwój podmiotów sektora ekonomii społecznej.

Wartość projektu: 9 094 539,31 zł.

Dofinansowanie z UE: 7 730 358,41 zł.

Cel główny projektu

Wzmocnienie rozwoju sektora ekonomii społecznej  istniejących podmiotów ekonomii społecznej (PES) oraz pobudzenie powstawania nowych PES poprzez tworzenie nowych miejsc pracy w drodze animacji i inkubacji na obszarze drugiego subregionu Województwa Kujawsko – Pomorskiego tj. powiatów: aleksandrowskiego, chełmińskiego, lipnowskiego, toruńskiego i m. Torunia w okresie od 01.10.2019 – 30.09.2022 r.
Cele szczegółowe projektu

  • 157 PES zostanie objętych wsparciem, którego celem jest poprawa jakości ich funkcjonowania, stworzenie dodatkowych miejsc pracy oraz ekonomizacji podmiotu.
  • 188 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zostanie objętych wsparciem mającym na celu zaktywizowanie w działaniu na rynku pracy.
  • 96 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem pracujących po opuszczeniu programu.

Wsparciem objęte zostaną następujące grupy docelowe:

  • osoby fizyczne chcące założyć działalność w sektorze ekonomii społecznej
  • podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt. 2 i 3 ustawy o spółdzielniach socjalnych
  • podmioty ekonomii społecznej,
  • pracownicy i wolontariusze podmiotów ekonomii społecznej
  • jednostki samorządu terytorialnego oraz ich jednostki organizacyjne

Opis projektu

Projekt opiera się na działaniach animacyjnych i edukacyjnych dla osób prawnych i fizycznych najbardziej oddalonych od rynku pracy z obszaru subregionu 2. Ważną rolę pełnić będzie inkubacja przedsiębiorstw społecznych realizowana w celu utworzenia przedsiębiorstwa społecznego przez osoby prawne oraz grupy inicjatywne. Rozwój przedsiębiorczości społecznej opiera się o wsparcie finansowe w postaci dotacji i wsparcia pomostowego oraz merytorycznego m.in. poprzez świadczenie doradztwa ogólnego, specjalistycznego, szkoleń/kursów, mentoringu/coachingu, wizyt studyjnych, mentoring/coaching/ekspert, udzielanie mikrograntów, voucherów, wsparcia o charakterze reintegracyjnym. W ramach projektu założono działania mające na celu podniesienie konkurencyjności PES/PS poprzez tworzenie kooperatyw.